Oświetlenie mebli w mieszkaniu – LED, halogeny czy RGB?


Oświetlenie wnętrza to kluczowy element urządzania mieszkania. Właściwie dobrane światło potrafi fenomenalnie podkreślić wystrój i styl pomieszczenia. Ma również swój wymiar praktyczny i funkcjonalny – pomaga przy pracy, nauce czy przygotowywaniu posiłków, a jednocześnie pozwala wyciszyć się, zrelaksować i wypocząć. Jak wybrać właściwe oświetlenie przy tak bogatym asortymencie różnorodnych lamp, pasków, profili, żarówek i listew oświetleniowych? Współczesny rynek zalewa nowinkami technologicznymi i setkami odmiennych form znanego już i popularnego oświetlenia LED. Popularne stało się również podświetlanie mebli, już nie tylko witryn, ale i klasycznych szafek kuchennych czy blatów, warto więc przeczytać kilka ważnych informacji zanim dobierzemy właściwe oświetlenie do zakupionego zestawu do salonu, kuchni czy pokoju młodzieżowego.
 
Lampy LED, halogenowe i RGB – co to?

Lampa LED to właściwa nazwa do popularnej formy „żarówka LED”, oparta jest na diodach elektroluminescencyjnych emitujących światło o różnej temperaturze barwowej. Światło LED może być umieszczane w różnej formie, dzięki czemu może przybrać kształt taki, jaki będzie odpowiedni do naszego wnętrza. Dostępne są specjalne oprawy meblowe LED, paski i elastyczne taśmy, których długość i kształt można dowolnie regulować. Przy zastosowaniu bezdotykowych włączników z czujnikiem ruchu, kompatybilnych z oświetleniem LED, można wprowadzić nieco luksusu niskim kosztem.
Lampy LED mają wiele zalet:
- są energooszczędne,
- nie nagrzewają się, są bezpieczne w użytkowaniu, nawet po zamontowaniu na cokole czy pod blatem w meblach kuchennych,
- są bardzo trwałe i wytrzymałe – dostępne są lampy, które nawet przez najbliższe naście lat będą świecić bez konieczności ich wymiany,
- możliwość dobrania temperatury barwowej – światło białe ciepłe, białe zimne i kolorowe,
- mają krótki czas rozpalania,
- nie zużywają się pod wpływem częstego włączania i wyłączania.
 
Lampa halogenowa to żarówka z żarnikiem wypełniona specjalnym gazem, będąca źródłem światła. To często spotykane alternatywy w oświetleniu tradycyjnym, również stosowane do podświetlania mebli.
Zalety lamp halogenowych:
- niewielkie rozmiary lamp,
- naturalne, białe światło, najbardziej zbliżone do światła dziennego, bezpieczne i przyjemne dla oczu,
- szybko się rozpalają, nie migają, nie zużywają się pod wpływem włączania i wyłączania.
Wady są takie, że świetlówki nagrzewają się, nie są trwałe i mało energooszczędne.
 
RGB to oświetlenie LED, które emituje wielobarwne światło – zgodnie z pierwszymi literami angielskich nazw kolorów – Red (czerwony), Green (zielony) i Blue (niebieski). Do sterowania oświetleniem RGB dołączone jest specjalne urządzenie. Umożliwia ono regulację barwy i ustawienie odpowiadającego nam koloru w każdej chwili, bez konieczności wymiany diody czy nakładania filtru świetlnego. Oświetlenie RGB LED to nowość na rynku, która spotkała się z uznaniem i zachwytem wśród użytkowników mebli, choć koszt zakupu jest nieco wyższy od klasycznych LEDów.
Zalety RGB LED:
- nowoczesny, fantastyczny sposób na odświeżenie wnętrza i nadanie niebanalnego wyglądu,
- możliwość regulacji barw zgodnie z naszymi upodobaniami,
- łatwe i proste sterowanie za pomocą pilota, bez konieczności ingerowania w przewody oświetleniowe,
- są energooszczędne,
- nie nagrzewają się, są bezpieczne w użytkowaniu.
 
 
Gdzie montować oświetlenie w meblach?
W zależności od tego, jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć i co podkreślić oświetlenie montujemy:
- pod wieńcem mebla, wewnątrz bryły – podświetlenie akcentujące skierowane na półkę poniżej,
- pod półką – podświetlenie kierowane do góry, na półkę,
- pod szafkami górnymi – podświetlenie blatu poniżej, światło skierowane w dół,
- pod blatem meblowym – podświetlenie frontów szafek dolnych,
- nad cokołami, przy podłodze – subtelne podświetlenie rozproszone,
- niemal wszędzie tam, gdzie pragniemy coś podkreślić, uwidocznić i wyeksponować światłem.

Oświetlenie można zamontować do każdej bryły mebla. Świetnie spisuje się w salonie, gdy główne światło jest wyłączone, i w kuchni podczas przygotowywania potraw. Jest bezpieczne w użytkowaniu, nawet przy zamontowaniu na cokołach mebli czy przy szafkach dolnych nie ma obaw o oparzenie ręki czy skaleczenie potłuczonym szkłem. Dodatkowo są łatwo montowane i oszczędzają energię. Nawet przy długotrwałym użytkowaniu ciągłym, lampy są trwałe i wytrzymałe. W zależności od tego, jakie lubimy światło możemy dobrać przyjemne, ciepłe i przytulne światło białe ciepłe lub żywe, intensywne, „chłodzące” światło białe zimne. Dla nowoczesnych, przebojowych i podążających za modą użytkowników mebli wprowadzono na rynek światło RGB LED emitujące różne kolory, powstałe przez zmieszanie podstawowych barw.