Meble kuchenne - jakie wybrać?

Meble kuchenne to inwestycja na lata. Decydując się na ich kupno warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Liczy się przede wszystkim trwałość i funkcjonalność, ale nie mniej ważna jest cena. Koszty uzależnione są głównie od jakości wykonania i użytych materiałów. Aby wybrać meble, które spełnią potrzeby i oczekiwania ich użytkowników warto przyjrzeć się dostępnym na rynku opcjom.
Gotowe meble kuchenne

Cena w przypadku gotowych mebli jest bardzo konkurencyjna. Najtańsze zestawy można nabyć już za około 800 zł, a w przypadku wyprzedaży za jeszcze niższą kwotę. Takie meble mają standardową szerokość od 2, 4 do 2, 6 m, ale ogromna różnorodność ofert sprawia, że bez problemu można dopasować gotowe meble do każdej kuchni. Największym minusem tego rozwiązania jest jednak jakość. Produkowane z laminatu tanie meble wyposażone są w proste mechanizmy jak półki uchylne. Trudno w takim przedziale cenowym o dobrą jakościowo szufladę. Każdy sklep meblowy oferuje inne rozwiązania. W niektórych można dostać meble modułowe, które o wiele łatwiej dopasować do wnętrza. Taki zestaw daje więcej możliwości aranżacji, gdyż można rozbudowywać go o kolejne półki i szafki. Nieco droższe i lepsze meble kuchenne z laminowanej płyty MDF to koszt 1400 – 1800 zł za zestaw o szerokości 2, 6m. Cena może wahać się w zależności od jakości frontów i elementów wykończenia. Liczy się tu także specyfika otwierania szafek oraz liczba i jakość szuflad.

Meble kuchenne na wymiar
Zamówienie mebli na wymiar to idealna opcja dla każdego, kto chce maksymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Mając możliwość dopasowania mebli do wszystkich wnęk i wielkości pomieszczenia uzyskanie pożądanego wyglądu będzie znacznie prostsze. Wybór materiału, z którego zostaną wykonane meble pozostaje w gestii zlecającego. Opcji jest bardzo wiele: od płyty MDF, przez fornir, drewno aż do szkła. Wszystko zależy od wyobraźni zlecającego oraz kwoty jaką chce poświęcić na ten cel. Najtańsze meble kuchenne na wymiar wykonane z laminatu kosztują od 800 zł/mb. Obrzeża blatów pokryte materiałem melaminowym są nietrwałe, nie odporne na wilgoć i często się odklejają. Decydując się na meble z laminatu warto więc przyjrzeć się nieco droższym opcjom. Za 1100 – 1600 zł/mb można nabyć takie meble w znacznie lepszej jakości i o nieco bardziej skomplikowanej budowie. Meble z płyty MDF pokrytej folią PCV mogą kosztować już od 750 zł/mb, jednak ich jakoś pozostawia wiele do życzenia. Wybierając tą opcję lepiej dopłacić kilkaset złotych by zakupić takie, których powierzchnia pokryta jest grubą folią. Za średni koszt takiego projektu trzeba zapłacić ok. 1150 zł/mb. Z kolei meble kuchenne fornirowane odznaczają się największym zróżnicowaniem jeśli chodzi o koszt. W zależności od jakości i wybranych rozwiązań (szuflady Blum, wspomagane otwieranie szuflad, system cichego domykania, kosze cargo, dodatkowe oświetlenie) trzeba przygotować się na wydatek rzędu 1250 zł/mb w przypadku najtańszych do nawet 2300 zł/mb w przypadku droższych i bardziej rozbudowanych wersji. Jeśli chodzi o meble drewniane cena najprostszego zestawu zaczyna się od 1400 zł/mb dla mebli z drewna sosnowego i 1500 zł/mb dla mebli z drewna bukowego. Najtrwalsze, a zarazem najdroższe jest drewno egzotyczne, gdzie cena rośnie od 2000 zł/mb wzwyż. To ostatnie wykazuje się wysoką odpornością na wilgoć i z reguły nie wymaga impregnacji.

Szeroka gama możliwości sprawia, że wybór odpowiednich mebli nie jest prosty. W zależności od oczekiwań, wielkości kuchni i zasobności portfela można wydać na ten cel od 1000 do nawet 7000 złotych. Jednak tanie meble kuchenne są z reguły nietrwałe i oszczędzając w ten sposób można przysporzyć sobie dodatkowych wydatków w przyszłości. Decydując się na takie zakupy warto dokładnie przemyśleć w co warto zainwestować, a co na dany moment nie jest niezbędne.