Jak dobrze spać, żeby się wyspać?

Jak dobrze spać, żeby się wyspać?
 
Spokojny, zdrowy sen jest równie ważny, co jedzenie czy oddychanie. Bez niego człowiek jest w stanie przetrwać o zdrowych zmysłach przez ok. 3 do 4 dób. Po tym czasie funkcjonowanie organizmu, a przede wszystkim mózgu zaczyna znacznie się pogarszać. Jedną z najczęstszych przyczyn kilkudniowego braku snu lub zbyt krótkiego i niewystarczającego wypoczynku są halucynacje wzrokowe i słuchowe. To oczywiście skrajne przypadki, bo nawet na twardej i niewygodnej podłodze człowiek zmęczony zaśnie. Jednak nie o to chodzi w spaniu, by położyć się na czymkolwiek i przeleżeć z zamkniętymi oczami, ale o to, by porządnie wyspać się na komfortowym podłożu i rano obudzić z energią i zapałem do nowego dnia!
 
Jak więc dobrze spać, żeby się wyspać?
Zdaniem wielu specjalistów w dziedzinie ortopedii, kardiologii czy nawet psychologii zdrowy sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest tak ważny jak właściwa dieta czy aktywność fizyczna. Jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyspaniu się jest powierzchnia spania, czyli materac.
 
Jakie materace oferują producenci?
Dziś właściwie materac do łóżka możemy kupić niemal wszędzie, jednak jakość takiego zakupu może znacznie odbić się na naszym zdrowiu. Warto więc przy takim wyborze poświęcić nieco więcej funduszy i poradzić się ekspertów z tej dziedziny. Kupowany na lata materac powinien być przede wszystkim odpowiedni dla nas i dopasowany do naszych potrzeb. A co jeśli na materacu śpią dwie osoby, a ich potrzeby są różne? – na to także producenci są przygotowani! W ofercie producenta Meble Marzenie znajdziemy wygodny materac Amore dla dwojga, dzielony na strefy twardości, który idealnie spisze się w sypialnianym łożu.
W szerokiej ofercie dostępnych materacy ich rodzaj zależy przede wszystkim od materiału wypełnienia. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej ekonomicznych wkładów jest pianka poliuretanowa, która daje podłoże od średnio twardego do twardego, w zależności od jej gęstości. Pianka jest na tyle uniwersalna, że może stanowić sama wypełnienie bądź w połączeniu z innymi materiałami. Zaletą pianki poliuretanowej jest możliwość jej zrolowania, złożenia czy zwinięcia bez obaw o uszkodzenie jej struktury. Dzięki temu można ją przewozić, a także stosować do łóżek z regulowanym stelażem. Materace piankowe wybierają w większości rodzice małych dzieci, bowiem są idealne dla osób z lekką masą (np. materace z grupy Standard oferowane przez Meble marzenie).

Kolejnym materiałem, o podwyższonym standardzie jest lateks. Lateks jest elastyczny, trwały i sprężysty. Dopasowuje się do ciała, dając wygodne i komfortowe podłoże. Maty lateksowe zazwyczaj posiadają system otworów i kanalików wentylacyjnych, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza między warstwami materaca. Dedykowane są w szczególności alergikom, ze względu na swoje, antyalergiczne właściwości. Lateks tworzy środowisko niesprzyjające rozwojowi roztoczy, bakterii, grzybów i drobnoustrojów.

Pianka termoelastyczna visco oraz pianka wysokoelastyczna należą do grupy innowacyjnych materiałów, które tworzą podłoże o szczególnych właściwościach, także prozdrowotnych, dlatego należą do najdroższych wkładów. Jakość spania na piance visco lub piance wysokoplastycznej jest znacznie wyższa niż na klasycznej piance poliuretanowej. Pianka wysokoelastyczna posiada gęstą strukturę, która wpływa na wytrzymałość, twardość, sprężystość oraz zachowanie niezmiennego kształtu materaca nawet przy długotrwałym używaniu. Nowoczesna pianka termoelastyczna, znana pod nazwą visco, świetnie odpowiada na ciepło wydzielane przez ciało, dopasowując się do jego kształtów. Idealnie podpiera ciało, reagując na nacisk miejscowo, czyli punktowo. Obie wykazują właściwości antyalergiczne i przeciwgrzybiczne. Najlepsi producenci decydują się na połączenie obu pianek, tworząc nowoczesny materac o wyjątkowym, ergonomicznie prawidłowym podparciu, np. Salute, Silvio czy Exclusive (Meble marzenie).

W ofercie znajdziemy również naturalne włókno kokosowe, które zazwyczaj występuje w połączeniu z innym materiałem, jako warstwa podnosząca twardość materaca. Maty kokosowe wykazują właściwości antyalergiczne i przeciwgrzybiczne, dlatego często wkład ten stosowany jest w materacach do łóżek dziecięcych i niemowlęcych.

Do tradycyjnych wkładów należą sprężyny bonellowe w różnych wariantach. Dają podłoże sprężyste i nieco bardziej twarde od pianek. Sprężyny są wytrzymałe i trwałe, a ich sprężystość jest progresywna. Klasyczny materac oparty na wypełnieniu ze sprężyn to materac bonellowy. Wykorzystując zalety sprężyn opracowano nowe rodzaje wkładów – kieszeniowe oraz multipocket, których zasady działania opierają się na umieszczeniu każdej sprężyny w odrębnej kieszeni wykonanej z trwałej i elastycznej tkaniny. Takie ułożenie znacznie poprawia indywidualne reakcje sprężyn na nacisk, a co za tym idzie działają niezależnie i indywidualnie, poprawiając komfort wypoczynku. Czym różnią się między sobą? Przede wszystkim ilością sprężyn na m2 powierzchni materaca. Im więcej tym materac lepiej dopasowuje się do kształtu ciała, a tym samym komfort wypoczywania jest wyższy, np. materac Alba posiada 262 szt./m2, a materac Molto Forte 508 szt./m2.

 
Jak materac może wpływać na zdrowie?
Otóż poszczególne materiały stosowane do wypełnienia materacy, szczególnie te nowatorskie technologicznie, wykazują właściwości prozdrowotne. Zaczynając od właściwości antyalergicznych, a kończąc na działaniu przeciwodleżynowym. Wkłady wykonane z materiałów syntetycznych, także z naturalnych (kokos) tworzą nieprzyjazne środowisko dla roztoczy i drobnoustrojów. Na ich powierzchni nie rozwijają się grzyby i bakterie, dlatego polecane są w szczególności alergikom. Pianki wysokoplastyczne wykazują działanie sprzyjające prawidłowemu krążeniu krwi, przeciwdziałają drętwieniu i powstawaniu odleżyn na ciele, dlatego dedykowane są osobom, które ze względów zdrowotnych większość czasu spędzają w pozycji leżącej. Dla osób z problemami ortopedycznymi polecane są wkłady, które świetnie reagują na ciepło wydzielane przez ciało i dopasowują się do kształtu kończyn.
 
Podsumowując, wybierając materac kierujmy się przede wszystkim wygodą i komfortem oraz jakością materiału. Jeśli mamy określony budżet na zakup materaca i nie jest on najwyższy zdecydujmy się na jakość wypełnienia gwarantowaną przez producenta. Jeśli jesteśmy w znacznie lepszej sytuacji finansowej, pozwólmy sobie na szaleństwo, które z pewnością przysłuży się zdrowiu i dobremu samopoczuciu każdego dnia.